Pandemia dotknęła przede wszystkim najmłodszych. Dostrzegają to terapeuci i profilaktycy z Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. Dzieci i młodzież zmuszeni do zamknięcia w domu, odizolowani od rówieśników, wiele godzin spędzający przed ekranami komputerów – to najgorsze, co mogło ich dotknąć.
Profilaktycy wraz z wybuchem epidemii koronawirusa obawiali się najbardziej o osoby dotknięte chorobą alkoholową. Izolacja, ale przede wszystkim brak spotkań w kołach AA mogły spotęgować niebezpieczne zachowania. Na szczęście okazało się – co potwierdzają specjaliści – że sytuacja nie pogorszyła się nadmiernie, nie było też wzrostu zanotowanych przypadków przemocy w rodzinie.
Obecnie praca MZPiTU skupia się na pomocy najmłodszym, którzy tęskną do normalności. Nawet zwykłe wyjście na spacer do lasu czy parku daje bardzo dużo w tej trudnej sytuacji. Terapeuci współpracują z rodzicami i organizacjami, które wspierają dzieci i młodzież w wyjściu z impasu spowodowanego pandemią.